Wiele osób boryka się z problemem powracających kilogramów. Nawet jeżeli dzięki ograniczeniu spożywanych kalorii udało się zredukować wagę, to stracone kilogramy powracały po zakończeniu diety. Dlaczego nie udaje nam się obniżyć wagi i utrzymać osiągniętych rezultatów?
Wbrew pozorom odchudzanie nie jest takie proste i założenie „przestanę jeść i schudnę” nie daje oczekiwanych efektów. Zbyt radykalne ograniczenie kalorii nasila apetyt, w wyniku czego organizm coraz bardziej domaga się spożywania wysokokalorycznych produktów. Głodzimy się cały dzień, a wieczorem nadrabiamy wszystko z nawiązką. Diety bardzo nisko kaloryczne, bazują głównie na utracie wody. Dają szybkie rezultaty, ale ponieważ stan nawodnienia naszego organizmu może podlegać szybkim zmianom, nigdy nie są trwałe. Mają one sens tylko, gdy w ciągu kilku dni musimy stracić parę centymetrów w pasie, żeby zmieścić się w ulubioną sukienkę i dobrze wyglądać na przyjęciu. Natomiast stosowane zbyt często czynią w organizmie spustoszenie: efekt jo-jo sprawia, że coraz bardziej tyjemy, a okresy niejedzenia spowalniają przemianę materii tak, że kolejne próby przynoszą coraz gorsze efekty.
Dlatego lepiej nie szukać diet dających szybkie rezultaty, a zacząć myśleć o zmianie sposobu odżywiania. Należy zastosować dobrze zbilansowany jadłospis o nieznacznie obniżonej kaloryczności, który odżywi organizm i zapewni stabilne gospodarowanie energią. Redukcja wagi nie będzie tak spektakularna, ale pozwoli utrzymać osiągnięte wyniki. Dodatkowo istotne będzie racjonalne rozłożenie posiłków w ciągu dnia. Udowodniono naukowo, że zjedzenie tych samych produktów w dwóch posiłkach dziennie może prowadzić do przytycia, a w pięciu posiłkach – do utraty wagi.
Trzeba zadbać także o odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda jest rozpuszczalnikiem niezbędnym do przeprowadzenia wielu reakcji biochemicznych jakie zachodzą w naszym organizmie oraz usuwania toksycznych produktów przemiany materii. W trakcie odchudzania szczególnie istotne jest odprowadzanie ubocznych metabolitów powstałych w trakcie spalania tłuszczu, tak aby organizm nie ulegał zatruciu.
Dzięki włączeniu aktywności fizycznej odchudzanie będzie o wiele łatwiejsze. Spalanie tłuszczu jest najszybsze przy niezbyt intensywnym wysiłku. Fachowcy mówią o marszu na tyle wolnym, by można było w jego trakcie rozmawiać bez zadyszki. Może warto więc przynajmniej część drogi do pracy odbyć piechotą?
W utracie wagi bardzo pomocne będzie wsparcie drugiej osoby. Może to być przyjaciółka, która będzie nas dopingować w dobrych postanowieniach, a także zaufany dietetyk, który zapewni wsparcie psychiczne oraz racjonalne zbilansowanie diety.
Chcąc osiągnąć trwałe efekty odchudzania trzeba pracować nad stopniową zmianą złych nawyków żywieniowych i uzbroić się w cierpliwość.